Richland County, Ohio USGenWeb Site |
Richland County Tax Map CD's
Butler Twp., 1870
Instructions: Check each INDEX page for the name of your ancestor. Once you've located the name, click on the coordinating section map to see where their property was located.
CLICK HERE to see how the sections in Butler Township are arranged. |
Section | Index | Map |
1 | ||
2 | ||
5 | ||
6 | ||
7 | ||
8 | ||
11 | ||
12 | ||
13 | ||
14 | ||
17 | ||
18 | ||
19 | ||
20 | ||
23 | ||
24 | ||
25 | ||
26 | ||
29 | ||
30 | ||
31 | ||
32 | ||
35 | ||
36 |
Name Index
Section 1 Beattie, Elsie Bowen, Robert Bowen, Eli Beverege, Alex----Heirs Dobben, John Hammon, Philip McDonald, Henry Patterson, Robert Sutton, James Strimple, Aron Stoner, John C. Vanscoy, Geo. W. Ewing, Geo. Hetter, C. Viers, T.P. Viers, L. D. Viers, M.H. Strimple, Wm.
Section 2 Bell, William S. Breniman, John Chew, Wm. H. Ensore, D. H. Hubley, Adam Lyon, Wm. McDonald, Henry Stoner, John C. Walker, Joseph School House Otis, T. Ewing, G. Cristie, G.W. Neos, Peter Norton, Wm. D. Bowen, R. E.
Section 5 Coutts, George Chambers, Hohn Hanna, Wilson T. McKibben, Robert McKibben, H. H. Moore, J. C. Seorgie, James Stoner, H. H. Tucker, T. A. Pennel, J. S. Chambers, Wm.
Section 6 Beattie, Wm. Chambers, John Garrow, William McKibben, Hugh H. Patterson, John Thompson, Charles Viers, L. D. Pennell, J. S. Chambers, Wm.
Section 7 Brown, Harkless Copeland, John Chamberlain, Josiah Forbes, William Garrow, Wm. McWilliams, Chas. Patterson, Jane Deciples of Christ Church Patterson, Hulda J. Copeland, Mary
Section 8 Bremner, James Cellars, E. C. Cobban, Wm. Coleman, D. H. McWilliams, Charles Patterson, Wm Tucker, Thomas Sr. School House Tucker, T. A. Chamberlain, Josiah Tucker, J. C. Tucker, Thomas
Section 11 Cobban, James Enzore, D. H. Gilmore, Catherine Goldsmith, Aiziel Middleswart, Samuel Tucker, Noe Tomlinson, Joseph Church of Gor or Winebrenner Middleswart, C. & S. Mitchel, James Starr, Noble Clawson, T. Tucker, Noah
Section 12 Claberg, Jacob Copeland, John Dobben, John Huffman, Robert Wood, John Patterson, Jno. Copeland, M. A. Copeland Wm. C. Claberg, Thos. J. Claberg, W. L.
Section 13 Claberg, Jacob Cline, Samuel Creebbs, Abraham Madden, Alex Robison, James Wood, John White, Jackson Fackler, Mathias C. Fike, Al Kirkpatrick Richardson, Nelson Lattimer, Upemia
Section 14 Davidson, Peter Hetler, Samuel Hubley, Henry Richardson, Nelson Richardson, J. M. Stoner, Jacob F. Murray, W. S. Culler, Lewis
Section 17 Closson, John Coleman, Isaac Dancer, J. B. Johnston, John Latimer, George Lawson, James Murray, Edward Stratton, Mary Latimer School House Patterson, Wm. R. Brokaw, R. T.
Section 18 Coleman, Isaac Claberg, Jacob Everetts, Cyrus Forbes, William Jacobs, John McKibben, Wm. Thomson, Ann Thomson, Alex Wharton, James Everetts, Cyrus Wood, Jno. Murray, Edward Coleman, Jno.
Section 19 Ford, Elias Freeman, Daniel Dancer, J. B. Murray, Edward McKibben, Edward Wharton, James Buzzard, Cyrus Fitz Patric, J. F. Souter, James White, Milton White, Robbin Barcker, John Wolverton, Delilah Fitz Patric, Margaret Fitz Patric, John Foulks, Mary A. Weedman, Chambulain Barnes, G. B. Kirk Patric, J. F. Houston, P. Fox, T. McKibben, Wm. Copeland, Mary A. Chamberlain, J.
Section 20 Beverege, James Dancer, J. B. Freeman, Daniel Ford, Charles Ford, Joshua Johnston, John Sheller, H. B. Young, Wm. Copeland, M. A. Sheller, Henry B. Sheller, Mary Kirk, J. W.
Section 23 Crum, Geo. W. Hettler, Samuel McCready, David Seaton, Alex Starr, Robert Warden, Samuel C. Wolf, Daniel Wolford, Emma Wolf, Jeremiah Fox, A. A.
Section 24 Ford, Ruth Fackler, Henry Hunter, Joseph Kirk, Michael Stevenson, John Stevenson, Levi School House Fackler, M. C. Kirk, M.
Section 25 Anderson, Charles Dancer, J. B. Kirk, E. T. Oberlin, Henry Madden, Alex Oreweiler, M. S. Dancer, David S. Oberlin, Hariett Anderson, Nancy
Section 29 Barnes, A. B. & G. B. Kirk, Michael School House Ford, Ruth Ford, Geo. Ford, E. E. Hafer, Levi Terrell, J.
Section 30 Davis, John Kirk, E. T. Kirk, James E. Methodist Episcopal Church & Graveyard Keough, Eliz.
Section 31 Claberg, Isaac France, John Houston, John Houston, Robert Kirk, E. T.
Section 32 Church, James Ferrell, John Rife, Christian Redman, John McMillen, Alex Nelson, Elmer Binefour, Elias
Section 35 Arnet, Hiram Morris, Benjamin Sechrist, Geo. B. Sechrest, Peter School House # 10 Whisler, A. N. Morris, G. B. Urich, Jno. Morris, Reay Morris, A. G.
Section 36 Boals, Nancy Kirk, E. T. Oberlin, Henry Oberlin, Josiah Owens, Archibald Sechrist, Peter Oberlin, Hariet Oberlin, Sam Urich Oberlin, Salvans |
Thanks to Dina for creating this name index for us. (11/07)
<< Back to Richland County Tax Map CD's
<< Back to Richland Co., Ohio USGenWeb Site